05.02.2025 10:11
Всесвітній день боротьби проти раку
Сьогодні – Всесвітній день боротьби проти раку. Онкологічні захворювання зараз є однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства.
За останніми прогнозами ВООЗ, якщо темпи захворюваності зростатимуть і надалі, то до 2030 року кількість людей, що вперше захворіли на рак, зросте на 77% і сягне 35 млн.
При цьому у 40% випадків раку можна запобігти простими повсякденними діями, а його раннє виявлення значно збільшує шанси на успішне лікування.
Для цього в Україні діє програма медичних гарантій, вона покриває найважливіші обстеження та лабораторні дослідження для виявлення раку та лікування.
В Україні доступні скринінгові обстеження для виявлення різних видів раку. Їх можна зробити безоплатно за програмою медичних гарантій. Зокрема, мамографію (скринінг раку молочних залоз), ПАП-тест (скринінг на рак шийки матки), тест на приховану кров у калі й колоноскопія (скринінг раку товстого кишківника), ультразвукову діагностику органів малого таза, дерматоскопію атипових родимок, аналізи на гепатити В і С.
Найпоширеніші типи раку у жінок – це рак молочної залози, тіла та шийки матки, ободової кишки і щитоподібної залози. У чоловіків – рак передміхурової залози, легенів, ободової та прямої кишки, сечового міхура і нирки.
Для того, щоб запобігти розвитку раку або виявити захворювання на ранньому етапі, обов’язково принаймні раз на рік відвідуйте сімейного лікаря, навіть якщо вас нічого не турбує. Лікар підкаже, які профілактичні обстеження та консультації спеціалістів потрібні вам за віком та станом вашого здоров’я, та дасть направлення на них, якщо в тому буде потреба.
Що ви можете зробити для профілактики
Не куріть. Вживання тютюну є одним з найважливіших факторів ризику розвитку раку. На куріння припадає майже 22% світових випадків смерті від раку. Навіть якщо ви не курите, вплив пасивного куріння може збільшити ризик розвитку раку легень.
Вживайте здорову їжу. Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик онкологічних захворювань.
Підтримуйте здорову вагу й будьте фізично активними. Підтримання здорової ваги може знизити ризик виникнення таких видів раку, як рак молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок. Включіть у свій графік щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.
Не засмагайте. Рак шкіри є одним із найпоширеніших видів раку, якому можна запобігти.
Вакцинуйтеся. До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів зумовлено такими інфекціями, як вірусний гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Зокрема, вірусний гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки. Вірус папіломи людини може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів.
Уникайте ризикованої поведінки.
Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, які, своєю чергою, можуть збільшити ризик розвитку онкозахворювань.
Регулярно проходьте профілактичні огляди
Турбуйтеся про себе і своє здоров’я! Якщо усунути фактори ризику, вірогідність захворіти на рак суттєво знижується. А у випадку захворювання відмова від шкідливих звичок може підвищити ефективність лікування й допоможе покращити самопочуття.
За інформацією Закарпатського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України
Поділитись
Дізнайтеся також
05/02/2025
Азартні ігри: залежність та шляхи допомоги!
04/02/2025
Грантові можливості для молоді в громаді
04/02/2025
Турнір RFP 99 "Grand Prix: Series 4
03/02/2025
До уваги аграріїв!
Дізнайтеся також
05/02/2025
Азартні ігри: залежність та шляхи допомоги!
04/02/2025
Грантові можливості для молоді в громаді
04/02/2025
Турнір RFP 99 "Grand Prix: Series 4
03/02/2025
До уваги аграріїв!
Усі новини